جمعه ۲۸ مرداد ماه ۱۴۰۱ هجری شمسی

زندگینامه حضرت مریم سلام الله علیها

محتوای صفحه: 

مریم، به‌روایت مسلمانان دختر عمران، خواهر (یا از نسل) هارون و از طایفهٔ لاوی بود ولی به‌روایت مسیحیان از طایفه یهودا بود و نسب‌اش به داوود پادشاه می‌رسید.

مادرش، حنّا نام داشت و دختر ابیّا بود که خواهرش الیصابات، همسر زکریّا می‌شد.مریم در ناصره شهری در جلیل به‌دنیا آمد و در زمان تولّد مریم، پدرش عمران کشته شده بود. "ولادت مریم ۵۵٧٠ سال بعد از هبوط حضرت آدم بوده و تولد حضرت مسیح با توجه به تواریخ دول و ملل روی زمین در آن زمان ۵۵٨۵ سال بعد از هبوط حضرت آدم بوده است". و بنابه نقل صاحب ناسخ‌التواریخ، فاصله تولد حضرت مریم و حضرت عیسی ۱۵ سال بوده است و حضرت مریم از سن ۱٣ سالگی به عیسی باردار شده است.  بنابر این، تاریخ تولد مریم، را می‌توان شانزده سال پیش از میلاد تخمین زد.

اگرچه بین سخن دهخدا که بارداری مریم را در سن ۱٨ سالگی ذکر می‌کند با سخن صاحب ناسخ‌التواریخ اختلاف است، اما قول دوم که بارداری او در سن ۱٣ سالگی باشد، قوی‌تر به‌نظر می‌رسد.

با وجود این، با آن که زمان تولد مریم، در کتاب‌های اسلامی بر پایه‌ی حدس و گمان استوار هست، ولی بعید از واقعیت نمی‌نماید.

چنان که گفته شد، در مورد تولد مریم و سرگذشت او پیش از تولد عیسی مسیح در اناجیل مطلبی نیامده است.در قاموس کتاب مقدس چنین سخن رفته: "باکره که مادر مسیح و از سبط یهودا و از نسل داود و خویش الیصابات، مادر یحیی تعمیددهنده که از سبط لاوی و نسل هارون بود و بعد از حوادث طفولیت مسیح یعنی زیارت شبانان و مجوسیان و ختنه مسیح و حاضر نمودنش در هیکل و به مصر رفتن به‌هیچ‌وجه مریم باکره بیش از پنج مرتبه در کتاب مقدس (عهد جدید) مذکور نیست."
به‌روایت قرآن، همسر عمران، در هنگام بارداری، آن‌چه در رحم داشت، برای خدمت در بیت‌المقدّس نذر کرد. با این که فرزند عمران، دختر بود، او را در خدمتگزاری معبد آزاد گذاشتند. حنّه دخترش را مریم به‌معنی عبادت کننده نام نهاد. زکریا، شوهر خاله مریم، توانست کاهنان را متقاعد کند تا مریم برای خدمتگزاری معبد سلیمان در اورشلیم ساکن شود.

 بر اساس روایت "انجیل"، "مریم" یک دختر عادی بود که تنها در روزهای اعیاد یهودیان به اورشلیم و "هیکل" می‌رفت.  در زندگی او پیش از سخن گفتن خداوند با وی، هیچ نشانه‌ای که حکایت از برتری و برگزیدگی او باشد، وجود نداشت.در "انجیل" همچنین هیچ اشاره‌ای بر خدمت کردن "مریم" در معبد در کودکی و یا بزرگسالی وجود ندارد. بر اساس اعتقاد مسیحیان، آنچه موجب انتخاب "مریم" به‌عنوان مادر و به دنیا آورنده "عیسای مسیح" بود، صرفا یک انتخاب بود که از جانب خداوند و با حکمت او انجام گرفت.
در انجیل متی ۱٨:١ آمده است: "تولد عیسی چنین بود: مریم مادر او به عقد یوسف درآمده بود قبل از آنکه به خانۀ شوهر برود بوسیلۀ روح‌القدس آبستن شد." و حتی مضحک‌تر از این عقیدۀ مورمونها دربارۀ مریم باکره است که می‌گویند: "مریم و خدا باهم ازدواج کرده بودند!" اورسن پرات چنین می‌نویسد: "عیسی برای داشتن چنان بدن جسمانی نیاز به داشتن نه فقط مادر بلکه پدر نیز داشت.
به این دلیل پدر و مادر عیسی از نظر جسمانی می‌بایست به‌صورت زن و شوهر با متحد شده باشند.
 مریم باکره در این مدت می‌بایستی همسر شرعی خدای پدر بوده باشد."
 و باز در دنبالۀ همان صفحه آمده است:  "همانطور که خدا شوهر اول مریم بود محتمل است که او مریم را به یوسف فقط برای مدتی که در این زمین به‌سر می‌برند داد و بعد از قیام دوباره او را بار دیگر به همسری خود خواهد گرفت تا ارواح فناناپذیر در ابدیت تولید کنند." عیسی مسیح ٣٣ ساله بود که به توطئۀ یهودیان توسط سربازان رومی به‌صلیب کشیده شد.

   تاریخ‌نگاران اسلامی می‌نویسند:

"مریم در فراق فرزند همواره نالان بود و از خدا می‌خواست که از این جهان بدر شود و به فرزند عزیزش ملحق گردد. مدت زندگانی وی ٦٣ سال بود و سپس درگذشت.[ناسخ‌التواریخ، جلد حضرت عیسی، ص ۱۱٣] عقیده عیسویان آن است که چون مریم وفات کرد او را به خاک سپردند و بعد از ٣ روز زنده شد و از مدفن خود برخاسته به‌سوی آسمان عروج کرد.او مانند عیسی همیشه زنده خواهد ماند".

  اما شیخ باقر مجلسی روایت می‌کند که:

"حضرت مریم را حضرت عیسی (ع) غسل داد، چون صدیقه را باید صدیق غسل بدهد."[بحارالانوار، ج ۴٣، ص ٢٠٦، ح ٣٢، باب ٧] این روایت به‌طور آشکار اشتباه است؛

زیرا، نه‌تنها به‌گفتۀ یوحنا "او زمانی که عیسی را مصلوب می‌کردند، در آنجا حاضر بود"، بلکه به‌گفتۀ صاحب ناسخ‌التواریخ "٦٣ سال زندگی كرد". مورد اخیر حاکی از آن است که پس از مصلوب شدن عیسی، در حدود ۱۵ سال زنده بود.

دیدگاه جدیدی بگذارید

جهت نشر فرهنگ و معارف اسلامی، هر گونه استفاده از مطالب این وبسایت موجب امتنان است.