شنبه ۵ مهر ماه ۱۳۹۹ هجری شمسی

اختصاصی / گزارش تصویری حرم در شب وفات حضرت معصومه(س)

محتوای صفحه: 

حرم حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در شب رحلت این بانوی بزرگوار، میزبان عزاداران و محبان اهل بیت علیهم السلام بود.

دلسوختگان و عزاداران در شب رحلت بانوی کرامت، از شهرهای مختلف به آستان مقدس قم آمدند و در حرم شریف این بانو، به سوگواری پرداختند.
دسته های عزاداری یک به یک وارد حرم مطهر می شوند و در محضر بانوی کرامت اشک ماتم ریخته و بر سر و سینه می زنند.
برنامه های سوگواری حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها نیز در شبستان امام خمینی(ره) با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین رفیعی و مداحی حاج میثم مطیعی برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی در این مراسم اظهار داشت: حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در میان فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام دارای چنان جایگاهی است که امام رضا علیه السلام بیان داشتند که هرکه ایشان را زیارت کند، گویی مرا زیارت کرده است.
وی معادل بودن زیارت امام زاده با امام معصوم را نشان از جایگاه حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها برشمرد و گفت: شخصیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها همواره ملجأ و مرجع و پناهگاهی در قم برای شیعیان، به ویژه علما و بزرگان و حوزه های علمیه بوده است.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه درباره خصلت کریمه برای حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها گفت: یکی از صفات خدا، کریم است، کریم کسی است که زودگذر است، خطا را نادیده می گیرد، نگاه به بدی آدم نمی کند و زود انسان را حاجت می دهد.
وی افزود: بر اساس روایات، سه گروه هستند که در برخورد با سه گروه، مقابله مثل نمی کند، نخستین گروه، گروه عاقلان هستند که در برخورد با جاهلان مقابله به مثل نمی کنند. آدم نیکوکار از دیگر گروهی است که در برخورد با آدم بدکار، مقابله به مثل نمی کند.
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با بیان این که آدم کریم نسبت به آدم پست مقابله به مثل نمی کند، گفت: بسیاری از شخصیت، علما و بزرگان در پناه حرم شریف حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، مسائل و مشکلات خود را مطرح کردند و این بانو به عنوان یک ملجأ علمی و راهگشا، از مشکلات آنها گره گشایی کرد.
وی درباره راه های موفقیت بر اساس وصیت نامه آیت الله العظمی گلپایگانی گفت: از جمله راه های موفقیت انسان، انس با قرآن کریم است، ارتباط و یاد کردن حضرت ولیعصر(عج) و زیارت حضرت از دیگر راه های موفقیت انسان بر اساس وصیت این مرجع تقلید ذکر شده است.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان این که کریم، بدی را با خوبی پاسخ می دهد و خواسته انسان را بدون این که مطرح نماید، برآوده می کند، گفت: کریم کار خوب و خیر را وظیفه خود می داند و حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها علاوه بر این که کریم هستند، عالمه و محدثه هم هستند.
وی اظهار داشت: نبی مکرم اسلام(ص) بیان داشته اند که چهار گروه هستند که من در روز قیامت شفاعت می کنم که نخستین گروه، افرادی هستند که اهل بیت ایشان را یاری رساند. کسانی که حوائج و نیازهای آنها را برطرف سازد، کسانی که با قلب و زبانششان آنها را دوست داشته باشد و گروهی که از آنها حمایت کنند از کسانی هستند که مورد شفاعت پیامبر رحمت می شوند.
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی در پایان با بیان این که انقلاب مدیون قم و مدیون حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها است، خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) از قم قیام خود را شروع کرد و مردم این شهر به ندای فرزندی از اولاد پیامبر(ص) لبیک گفته و به حمایت از انقلاب اسلامی جانفشانی کردند.

دیدگاه جدیدی بگذارید

جهت نشر فرهنگ و معارف اسلامی، هر گونه استفاده از مطالب این وبسایت موجب امتنان است.