شنبه ۵ مهر ماه ۱۳۹۹ هجری شمسی

نقش‌ زنان‌ در نهضت‌ حسيني‌ - ام سلمه

محتوای صفحه: 

یکی از بانوان برجسته و مورد احترام مردم مدینه ام سلمه بود . او تنها کسی بود که افتخار همسری پیامبر را داشت و تا آن زمان هنوز زنده بود . احترام و اکرام مردم به این بانوی بزرگ که برخاسته از ارادت به پیامبر بود، بیش از حد توصیف است .
ام سلمه پیش از آن، خبر شهادت امام حسین (علیه السلام) را از زبان پیامبر شنیده بود. پيامبر، مقداري از خاک کربلا را به ام سلمه داده بود و در شيشه‏ اي ‏نگهداري مي ‏شد. حضرت فرموده بود هر گاه ديدي که اين خاک، به خون تبديل شد، بدان ‏که فرزندم حسين‏ «ع‏» کشته شده است. روزي ام سلمه در خواب، رسول خدا را با چهره ‏اي ‏غمگين و لباسي خاک آلود ديد، که حضرت به او فرمود: از کربلا و از دفن شهدا مي‏ آيم. ناگهان از خواب برخاست، نگاه به آن شيشه کرد، خاک را خونين يافت، دانست که‏ حسين‏ «ع‏» شهيد شده است و صدايش به صيحه و شيون بلند شد و همسايگان آمدند و ماجرا را باز گفت.
پس از واقعه کربلا، به سوگواری و عزاداری برای آن عزیزان پرداخت و بنی هاشم و مردم مدینه جهت تسلیت گویی نزد او می آمدند و آن بانو به بیان فضایل اهل بیت و امام حسین (علیهم السلام) می پرداخت . سخنان او در جمع حاضر اثر می گذاشت و دهان به دهان بین مردم منتقل می شد و حقانیت امام (علیه السلام) را بیش از پیش اثبات می نمود .

دیدگاه جدیدی بگذارید

جهت نشر فرهنگ و معارف اسلامی، هر گونه استفاده از مطالب این وبسایت موجب امتنان است.