سه شنبه ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ هجری شمسی

بایگانی موضوعی

زندگی نامۀ حضرت آسیه

محتوای صفحه: 

خلاصه ای از زندگی حضرت آسیه(سلام الله علیها)

یكى از زنان نمونه ، مومن و صابر، آسيه است .وى ، كـه دختر مزاحم و همسر فرعون است ، در ميان زرق و برق و تجملات زندگى مى كرد، ولى هـرگـز تـسليم هواى نفس نگرديد و با ايمانى محكم به پروردگار، مدافعى حقيقى براى حضرت موسى (علیه السلام ) در بارگاه فرعون بود. آسيه ، در همان دوران

زندگینامه حضرت مریم سلام الله علیها

محتوای صفحه: 

مریم، به‌روایت مسلمانان دختر عمران، خواهر (یا از نسل) هارون و از طایفهٔ لاوی بود ولی به‌روایت مسیحیان از طایفه یهودا بود و نسب‌اش به داوود پادشاه می‌رسید.

نقش‌ زنان‌ در نهضت‌ حسيني‌ -دومَة

محتوای صفحه: 

دومَة بنت عَمْرو بن وَهَب، مادر مختار بن ابوعبید ثقفی که در کنار فرزندش به خونخواهی امام حسین (ع) قیام کرد. وی سرانجام در جنگ با مصعب بن زبیر کشته شد.

دُومَه بنت عمرو بن وَهَب بن مُعَتِّب بن وَهَب بن کَعْب ثَقَفی بود. بعضی با حذف یک واسطه نام پدر وی را وهب بن معتب دانسته‌اند که به نظر می‌رسد به اشتباه نام عمرو حذف شده است.

دومه با ابوعبید ثقفی ازدواج کرد ؛ بنا بر برخی گزارش‌ها، ابوعبید، پدر مختار، پیش از ازدواجش بسیار بد پسند بود، و هر کسی که به او پیشنهاد می‌شد نمی‌پذیرفت، تا اینکه در خواب کسی به او می‌گوید با دومة الحسناء ازدواج کن.

نقش‌ زنان‌ در نهضت‌ حسيني‌ - عمره

محتوای صفحه: 

يکي از زناني که محبت اهل بيت رسول خدا را بر دل داشت و جانش را نيز در آن راه داد، عمره، دختر نعمان بن بشير و همسر مختار است.مصعب بعد از قتل مختار او را به زندان افکند و از او خواستند که از همسرش تبري جويد؛ ولي او در پاسخ ايشان مي گفت: من چگونه از وي تبري جويم که شب ها مشغول عبادت و روزها روزه دار بود و در راه خدا و رسولش جان خود را از دست داد. شهادت مي دهم که او تابع پيامبر و دخترزاده و اهل بيتش بود و در زمره ي شيعيان قرار داشت. او را تهديد به قتل کردند. او گفت: اين شهادتي است که قسمت من گشته است. من پس از مرگ به بهشت مي رسم؛ نزد پيغمبر و اهل بيت او مي روم.

نقش‌ زنان‌ در نهضت‌ حسيني‌ - درّة الصَّدف

محتوای صفحه: 

درّه دختر عبدالله بن عمر الانصاری بود که در راه دفاع از سر مبارک امام حسین «علیه السلام» به شهادت رسید. این بانوی با ایمان و پدرش هر دو از دوستداران اهل بیت «علیهم السلام» بودند و در شهر حلب زندگی می کردند. او و پدرش رابطه عاطفی فوق العاده ای نسبت به امام حسین «علیه السلام»، (امام حسن «علیه السلام») و (امام علی «علیه السلام») داشتند. عبدالله بن عمر وقتی شنید امام حسین «علیه السلام» به شهادت رسیده و سر بریده او را به شام نزد یزید می برند با حزن و اندوه وارد خانه شد. دخترش علت غم پدر را جویا شد.

نقش‌ زنان‌ در نهضت‌ حسيني‌ - صفیه

محتوای صفحه: 

پس از شهادت حسین(ع) وقتی ابن زیاد بر منبر کوفه بالا رفت و در نکوهش خاندان پیامبر(ص) و سیدالشهداء(ع) سخن آغاز کرد، عبدالله بن عفیف که نابینایی روشندل و آگاه و شجاع بود و چشم چپ خود را در جنگ جمل و چشم راست خود را در جنگ صفین از دست داده بود با شدت و شجاعت، پاسخ یاوه های او را داد.سربازان حکومت برای دستگیری او، خانه اش را محاصره کردند. وی با آنکه نابینا بود، با راهنمایی دخترش صفیه، در مبارزه ای دلیرانه و شمشیر به دست، با مهاجمان درگیر شد.

نقش‌ زنان‌ در نهضت‌ حسيني‌ - رمله

محتوای صفحه: 

رمله همسر امام حسن مجتبی(ع)، زنی پارسا و زاهد بود که در روز عاشورا همراه با دو پسرش در صحرای کربلا نظاره گر ریختن خون پاکانی از تبار رسول خدا بود. قاسم بن الحسن فرزند نوجوان رمله، در روز عاشورا از امام حسین اجازه جنگ می خواست و حضرت نمی پذیرفت. رمله در بازداشتن قاسم از نیت جهاد، هیچ حرفی نزد و هنگامی که قاسم نوجوانش به دست دشمن به شهادت رسید، با شجاعت و صبر، این صحنه را نظاره کرد. فرزند دیگرش به نام ابوبکر بن حسن که با حضرت قاسم از مادر یکی بودند، نیز در صحرای کربلا در خون غلتید و شربت شهادت نوشید.

نقش‌ زنان‌ در نهضت‌ حسيني‌ - فضه

محتوای صفحه: 

فضه نوبیه كنيز حضرت‌ زهرا بود. شهرت فضه به خاطر روایت احادیث منتسب به فاطمه(س)است. فضه در یکی از جنگ‌ها به اسارت مسلمانان درآمد. محمد(ص) او را به استخدام و خدمتگزاری فاطمه(س) مامور کرد. گفته‌اند او حافظ قرآن بود و به مدت ۲۰ سال پس از مرگ فاطمه جز آیات قرآن حرف دیگری بر زبانش جاری نشد و با مردم نیز به وسیله آیات قرآن سخن می‌گفت. حضوربزرگواراني‌ چون‌ «فضه‌» به‌ جمع‌ كاروانيان‌ كربلا، معنايي‌ ديگرمي‌بخشيد.

نقش‌ زنان‌ در نهضت‌ حسيني‌ - رقیه(همسر مسلم بن عقیل)

محتوای صفحه: 

رقیه، دختر امیرالمؤمنین(ع) و ام‌ولد، ازجمله زنان دانشمند، باتقوا و زاهدی بود که در خانه اهل‌بیت رشد کرد و آموزه‌های دینی را از پدر و برادرانش آموخت.
او با پسرعموی خود، مسلم‌ابن عقیل ازدواج کرد و ثمره زندگی آنها دو پسر به نام‌های عبدالله و محمد بود.رقیه نیز همراه با خواهرش زینب(س)، طعم آوارگی و اسارت را تجربه کرده و پس از واقعه روز عاشورای سال دهم هجری همراه کاروان اسرا به شام رفته و با خطبه‌های بلیغ خود به دفاع از اهل بیت پیامبر و راه و قیام حسین بن علی پرداخت.

نقش‌ زنان‌ در نهضت‌ حسيني‌ - كبشه‌ (ام‌ سليمان)‌

محتوای صفحه: 

زنی فاضل که همراه مولایش راهی کربلا شد کنیه اش ام سلیمان است. کنیز امام حسین «علیه السلام» که آن حضرت وى را هزار درهم خرید و در خانه ام اسحق (مادر فاطمه صغرى) همسر امام، خدمت مى کرد. سپس با ابو رزین ازدواج کرد و سلیمان از او به دنیا آمد. سلیمان غلام امام حسین «علیه السلام» بود. سلیمان پیک امام حسین به سوى رؤسا و اشراف بصره بود که عبید الله بن زیاد دستور داد گردنش را بزنند. سلیمان همان است که در زیارت ناحیه مقدسه نامش آمده است. ام سلیمان به همراه مولایش امام حسین «علیه السلام» راهى کربلا شد. همسرش نیز از اصحاب امام حسن «علیه السلام» بود.

جهت نشر فرهنگ و معارف اسلامی، هر گونه استفاده از مطالب این وبسایت موجب امتنان است.