سه شنبه ۲۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ هجری شمسی

ارديبهشت 1394

نگاهی به زندگی ام فروه مادر امام صادق علیه السلام

محتوای صفحه: 

ام فروه، همسر امام باقر و مادر امام صادق علیهم السلام، دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر بود. نام وی فاطمه یا قریبه و ام فروة کنیه اش بود.

فاطمه دختر قاسم بن محمد بن ابى‌بكر و فرزند اسماء دختر عبدالرحمن بن ابى‌بكر كه با كنيه ام‌فروه شهرت داشته، مادر امام صادق علیه‌السلام و همسر بافضيلت امام باقر علیه‌السلام بوده است.

ام‌فروه‌، مادر امام صادق علیه‌السلام اضافه بر مقام بلند عرفان و تقوى و ارزش‌هاى عميق اخلاقى و انسانى، آن طور كه كلينى و مامقانى و برقى نوشته‌اند: وى به عنوان بانوى صحابى و راوى حديث هم، از فرزند عالي‌مقام خويش، امام ششم معرفى شده است.

ماجرای عبری صحبت کردن حضرت زینب (س) با زن نصرانی

محتوای صفحه: 

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی طباطبایی گفت: زینب کبری(س) در مسیر اسارت کاروان یزید با زنی نصرانی برخورد کرد که به عربی مسلط نبود، ایشان به زبان عبری با زن نصرانی صحبت کرد و از حضرت مریم(س) و عیسی بن مریم(ع) گفت، به طوری که زن نصرانی را به تعجب واداشت!

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی طباطبایی استاد اخلاق در سخنرانی مذهبی خود به مناسبت وفات زینب کبری(س) عنوان داشت: درباره مقام زینب کبری(س) هر چه بگوییم کم گفتیم، چرا که مقام ایشان آن اندازه بلند است که امیرالمؤمنین(ع) با آن عظمت و رفعت ایشان را زینب به معنای آبروی پدر نام دادند.

جهت نشر فرهنگ و معارف اسلامی، هر گونه استفاده از مطالب این وبسایت موجب امتنان است.